Hei!
Tästä ei näy olevan ollenkaan keskustelua,vaikka eiköställainen ole aika iso juttu?
Satuttiin näkemään tämä ja taivaanvahtiinkin siitä havainnon laitoin. Ehdottomasti näyttävin tulipallo, jonka olen nähnyt. Melkoista neulan etsimistä heinäsuovasta taitaa avaruuskivien etsiminen olla. Onko putoamisaluetta saatu tarkemmin kartoitettua?
Lainaus käyttäjältä: JuhaK71 - 01.12.2025, 10:11:21Hei!
Tästä ei näy olevan ollenkaan keskustelua,vaikka eikä tällainen ole aika iso juttu?
Satuttiin näkemään tämä ja taivaanvahtiinkin siitä havainnon laitoin. Ehdottomasti näyttävin tulipallo, jonka olen nähnyt. Melkoista neulan etsimistä heinäsuovasta taitaa avaruuskivien etsiminen olla. Onko putoamisaluetta saatu YT arlemminbjartoitettua?
https://youtube.com/shorts/uJmhdx9gPTI?si=S9S45oLB6VVRG4pd
Meteoreita tulee ja menee aika usein.
Välillä ovat kirkkaampia, kuin Kuu tai Venus. Välillä eivät...Sosiaalinen media ja lehdet paisuttelevat aina niiden harvinaisuutta. Usein meteori hajoaa ilmakehään. Isompi juttu olisikin, jos meteori on tullut Maahan asti ja se vielä löydetään.
Taivaanvahtia, kun katsoo, niin huomaa kyllä, että ei ole kovin harvinainen tapahtuma kirkkaatkaan bolidit... Mutta kuitenkin varsin kiehtova ja hieno elämys, kun näkee oikein näyttävän pitkäaikaisen bolidin säihkyvän plasmapyrstönsä kanssa, josta jää taivaalle vielä pölyvana pitkäksi ajaksi taivaalle.