Moi,
Artjärven Viestikallion observatorioille alettiin kaipaamaan jatkuvasti päivittyvää AllSky-taivaskuvaa sen jälkeen kun Ursan viereisen Tähtikallion AllSky-kamera oli mennyt epäkuntoon viime syksynä.
Tähdet&Avaruus lehdessä 1/2024 oli RikuH:n mainio artikkeli edullisesta DIY INDI AllSky-kamerasta jonka hän oli viime vuonna tehnyt. AllSky-kamera perustuu RaspberryPi4 tietokoneeseen, herkkään Sony Starvis IMX462 kameramoduuliin, pieneen 180 asteen fisheye linssiin, 10cm akryylikupuun ja INDI AllSky ohjelmistoon (https://github.com/aaronwmorris/indi-allsky (https://github.com/aaronwmorris/indi-allsky)). Ja kaikkea muutakin härpäkettä tietty tarvittiin kuten artikkelissa mainittu viemäriputkikotelointi, PoE tehonsyöttö, extra-lämmitin kuvun lumensulatukseen ja huurteenpoistoon jne :-)
Tilasimmekin osat helmikuun alussa kolmen tähtiharrastajan kimpalle amazon.de:stä ja eikun rakentamaan. Rakentelun, linuxin alkeiden opettelun, softan asennusten, konfiguraatioiden yms jälkeen kamera alkoi toimimaan oikeastaan heti. Koeponnistin kameraa ensin kaupunkipihallani reilu viikon mm sadekeleissä, ja kuvun tiivistesäätöjä piti kyllä tehdä. Nyt tämä DIY INDI-AllSky kamera on asennettu pari päivää sitten Viestikalliolle, josta se ottaa yksittäisen (melkein) kokotaivaan kuvan aina 20 sekunnin välein.
Ohessa kuva kamerasta ja viimeisin tuore INDI AllSkyn nappaama kuva. AllSky-kuvan väritasapainossa on vielä säädettävää, en oikein meinaa saada kohtuullisen luonnollisia värejä kuvaan. INDI AllSky:ssa on kyllä värien säätöjä paljonkin, mutta jotenkin ollaan iterointimeiningillä niitten kanssa.
Tämä on mukava rakennusprojekti ja suosittelen kaikille joilla on taivaskameratarvetta ja sopivasti rakentelunäppäryyttä.
T:Jorma
Viestikallion kuva on toistaiseksi täällä kunnes keksitään sille sopivampi paikka.
https://www.forssen.fi/picturestorage/latestviestikallio.jpg (https://www.forssen.fi/picturestorage/latestviestikallio.jpg)
Kuva Järvenpään valosaasteesta puolestaan löytyy täältä.
http://www.forssen.fi/picturestorage/latestcity.jpg (http://www.forssen.fi/picturestorage/latestcity.jpg)
Kaizu
Juurikin tätä etsin, kiinnostusta olisi enemmänkin samanlaiseen projektiin. Olisiko mahdollista saada osalistaa, lisää kokemuksia ja raporttia muutoksista yms?
Arto N
Tässä amazon.de ostoslistaa jota käytimme kimppahankinnassa kevättalvella:
Objektiivi
https://www.amazon.de/gp/product/B07SR6ZRP8/
Muistikortti
https://www.amazon.de/gp/product/B09D3N9MFH/
Kameramoduli
https://www.amazon.de/gp/product/B0B9BJZ8FR/
Raspberry pi4
https://www.amazon.de/gp/product/B07TC2BK1X/
PoE injektori
https://www.amazon.de/gp/product/B08R3ZHZ78/
PoE splitter (4kpl paketti)
https://www.amazon.de/gp/product/B08J472HT2/?th=1
Akryylikupu 100mm
https://www.amazon.de/gp/product/B09B8BR5C5/
Lisäksi Biltemasta viemäriputkijatkos 110mm 88055, kaksi työntömuhvia 110mm 88096 sekä magneettikoukut 711061 joista käytettiin magneettiosuus. Noilla magneeteilla kamerapömpeli kiinnittyi tosi tukevasti talon katolle piipunpeltiin. Biltemasta ostin myös tehovastuksen 422017 jonka kytkin Raspberryn USB-lähtöön, siitä saa sopivat noin 3W lisälämmitystä jonka voi talvella laittaa ohjelmallisesti Raspberryssä päälle ja kesällä pois.
Puuilosta löytyi pala 3mm paksua kumimattoa, josta leikkasin tiivisteen akryylikuvun ja viemärimuhvin väliin. Se on pitänyt ainakin tähän mennessä sadevedet hyvin.
Sitten vielä cat5/6-kaapelia, ruuveja, silikonisprayta muhvien kumien voiteluun yms härpäkettä, mutta noilla ylläolevilla pääsee jo pitkälle.
Tällä hetkellä ainakin nämä kolme kameraa näkyy Kaizun sivujen kautta, jonne data siirtyy ftp:llä raspberryiltä:
Viestikallio: https://www.forssen.fi/picturestorage/latestviestikallio.jpg (https://www.forssen.fi/picturestorage/latestviestikallio.jpg)
Järvenpää: https://www.forssen.fi/picturestorage/latestcity.jpg (https://www.forssen.fi/picturestorage/latestcity.jpg)
Helsinki-Maunula: https://www.forssen.fi/picturestorage/latesthelsinkimaunula.jpg (https://www.forssen.fi/picturestorage/latesthelsinkimaunula.jpg)
T:JormaR
Hyvää infoa kiitos. Sain viikolla oman kameran käyttövalmiiksi. Pitää vielä yrittää saada korkeammalle tuota kameraa, kun metsää on niin paljon ympärillä. Tuota PoE juttua varten tulin tänne, ja se selvisikin nyt.
(http://www.tienristi.fi/pics/indi-allsky_image.png)
(http://www.tienristi.fi/pics/Screenshot%202024-08-10%20at%2011-52-17.png)
Kamera on hyva sijoittaa niin että sen pääsee siivoamaan lintujen jätöksistä etc.
Kaizu
Siellä se kamera kököttää, kopan tein 110/75mm viemäripalikoista ja mastona toimii 75mm putki. Kuvun liimasin aktivaattorilla (PP on hankalaa liimattavaa) + pikaliimalla, jonka jälkeen täytin vielä sauman liimamassalta veden kertymisen estämiseksi. Saa nähdä pitääkö. Jos ei, niin on viemäröinti ainakin kunnossa.
Tähän oli jotain värisäätövinkkejä, joilla värit olisivat vähän paremmat näin ilman IR-suodatinta kuvatessa ?
Siinäpä lisää tyylikästä harmaata LVI-designia 😉 INDI AllSKy:ssani on nyt nämä Image-säädöt päällä:
SCNR (green reduction): Average Neutral
Red Balance Factor: 0.8
Green Balance Factor: 0.9
Blue Balance Factor: 1.2
Auto White Balance: Off
Saturation Factor: 1.1
Target ADU (night): 90
Target ADU (day): 110
Target ADU Deviation (night): 10
Target ADU Deviation (day): 20
ADU FoV: 66%
Stretchingit on kaikki pois päältä. Taannoiset revontulet tosin jäivät näillä arvoilla vähän värittömiksi, joten ehkä tuota Saturationia ja Stretchingiä voisi vähän jatkossa kokeilla säätää.
T:Jorma
Huomasin myös että revontulet olivat värittömiä, säädin saturation factor 1.5. Ohjeen mukaan on sopiva lähtöarvo säätämiseen. Odotellaan seuraavia revontulia.
Kaizu
Lainaus käyttäjältä: JoRy - 06.03.2024, 21:01:47Ohessa kuva kamerasta ja viimeisin tuore INDI AllSkyn nappaama kuva. AllSky-kuvan väritasapainossa on vielä säädettävää, en oikein meinaa saada kohtuullisen luonnollisia värejä kuvaan. INDI AllSky:ssa on kyllä värien säätöjä paljonkin, mutta jotenkin ollaan iterointimeiningillä niitten kanssa.
Veikkaisin että kamerassa / optiikassa ei ole IR filtteriä ja IR sotkee väritasapainon, koska valo IR alueella puskee läpi kaikkien byermaskin RGB suodattimien.
https://wiki.veye.cc/images/thumb/c/cc/IMX462LQR-C_SSC.jpg/400px-IMX462LQR-C_SSC.jpg
Ei ole IR-filtteiä. Viestikallion kuvassa valvontakameroiden IR-valot valaisevat lähipuut valkoisiksi. Kotonakin naapurin kameran IR-valo näkyy 50 metrin päästä.
Kaizu
Kannattaa tosiaan asennuksessa huomioida kuvun helppo puhdistusmahdollisuus. Tänä aamuna varis tms kävi otattamassa selfien Viestikallion AllSky:lla ja jätti jätökset kuvun pintaan maksuksi, tässä potretti :azn:
Lainaus käyttäjältä: Olazide - 10.08.2024, 12:13:51Hyvää infoa kiitos. Sain viikolla oman kameran käyttövalmiiksi. Pitää vielä yrittää saada korkeammalle tuota kameraa, kun metsää on niin paljon ympärillä. Tuota PoE juttua varten tulin tänne, ja se selvisikin nyt.
(http://www.tienristi.fi/pics/indi-allsky_image.png)
(http://www.tienristi.fi/pics/Screenshot%202024-08-10%20at%2011-52-17.png)
Tämä projekti etenee aika hitaasti, mutta etenee kuitenkin. Syksyllä kärsittiin sateen jälkeisistä pisaroista, ja huurteesta, joten rakensin 5 W vastuksesta lämmittimen jota syötetään ja kontrolloidaan yhdellä Raspberryn USB portilla. Nyt on viritykset tehty viimeistelyä vaille, mutta mietityttää, pitäisikö putken kylkeen tehdä vielä "ilmastointireiät" siten että tippuva vesi ei pääse sisään (esim. pari ohutta putkea alaviistoon), vai tehdäkö tuosta täysin umpinainen ja luottaa vain siihen että kosteutta ei pääse sisälle mitenkään. Vastuksen pintalämpötila nousee n. +40° C, ja teen putkelle vielä eristeen, joten lämmintä varmasti riittää sisällä, mutta pitääkö se kosteuden poissa?
Oman kokemuksen mukaan kuvun sisällä oleva lämmitysvastus auttaa pienelläkin teholla, jopa kameroiden lämpö riittää silloin kun ei tule pakkaslunta. Ulkopuolella oleva taas höyrystää veden kylmimpään kohtaan kuvun sisällä, ainakin jos tiivistys ei ole kunnossa.
Kuivasin kuvun sisäpuoliset osat akkukäyttöisellä kuumailmapuhaltimella, silloin kun oli vähän taukoa sateissa syksyllä. Lisäsin silikageelipusseja ja tiivistin saumat CRC silikonirasvalla (esim. www.puuilo.fi/crc-silikonirasva-100ml). Mahdolliset ruuvien ja muttereiden kannat pitää myös tiivistää. Tahna on tarttuvaa ja tympeää käsiteltävää, mutta en löytänyt ulko-olosuhteita kestävää akryyli-/silikonikittiä/-massaa. Sähköasentajat sellaista käyttänevät ulkoa sisälle vietyjen kaapelien reikien tiivistykseen. Kylpyhuonesilikoni taas liimaa liian hyvin.
Teippejä ei kannata käyttää, ne valskaavat ja keräävät kosteutta. Jos taloudessa on kissa, pyöreiden joka paikkaan karkaavien silikonirakeiden sijasta voi kokeilla:
Minttu kissanhiekka silica 10L
www.puuilo.fi/minttu-kissanhiekka-silica-10l#tab-label-description
Valmiit pussukat ovat toki paljon kätevämpiä, mutta tuossa on indikaattorirakeet mukana.
Kameran linssin heijastumia kuutamolla voi vähentää, joko maalaamalla optiikan reunoja myöten mattamustalla maalilla tai tekemällä mattamustasta pahvista kaulurin
esim. allsky7.net/index.html?&station=AMS252#equipment
-> alarivin kolmas kuva oikealta.
Maalin komponenteissa voi olla jotain, joka aikaa myöten höyrystyy kuvun sisäpintaan, joten pahvi on helpompi ja turvallisempi ratkaisu - sen lisäksi että maali voi imeytyä objektiivin saumoihin.
AllSky7:ssa itse kupukin on maalattu sisältä ja ulkoa, mutta yhden kameran systeemissä se ei taida olla tarpeen.
Alumiinifoliovinkkiä en ole itse testannut:
https://github.com/CroatianMeteorNetwork/RMS > Camera, step 1. Security camera housing:
People have also found that putting aluminium foil on the glass, from the inside of the housing,
prevents the humidity from forming (just be careful not to obstruct the view of your camera).
A good idea is also to put some silica gels or desiccant inside the housing.
Pitäneekö se mustata ettei pahenna heijastuksia? Noissa tosin on yleensä valvontakameramallinen kotelo.
Yt. Pekka Kangas
Kiitos vastauksesta, hyviä pointteja. Otin nyt pienen riskin, ja tein sillä lailla, että kiinnitin kuvun putken päähän vulkanoivalla teipillä. Kupu, ja sen kaulus on tiivistetty silikonilla. Yritin tehdä asennuksen kaiken taiteen sääntöjen mukaan, ja ainakin tuolla teletekniikan puolella ko. teippi on kestänyt vuosikaudet maan sisällä, toki lisäksi mekaanisesti suojattuna. Kiinnitin putken pintaan vielä itseliimautuvan 13 mm solukumin, ja varmistin sen teipillä. Kun nyt pääsee talven yli testaillen, niin sitten lämpimän aikaan keväämmällä voi tehdä vielä modifikaatiota. Ei tullut kyllä mieleenkään nuo kosteudenpoistorakeet, eikä niitä kyllä tähän hätään olisi ollutkaan. 😀
Tein tuohon raspberryn ja kuvun väliseen "välilevyyn" aukon, jotta raspberryn lämpö tulee myös hyödynnettyä kuvun lämmityksessä. Raspberryssä oli vähän aikaa kiinni myös 1-wire lämpötila-anturi DS1820, mutta poistin sen hätäpäissäni kun kamera lakkasi välillä toimimasta. Sillä olisi voinut rakentaa termostaatin lämmitystä varten. Nyt se pitänee tehdä vain crontab'in kautta, sopiva lämmityssykli löytynee kokeilemalla.
Ohessa kolme kuvaa omasta viritelmästäni. Kamera on rakennettu valvontakameran koteloon. Sain pikkuisen liittimiä veistelemällä kaikki romppeet sopimaan. Kameran vieressä on 2 x (4.7Ω+4.7Ω)
lämmitysvastukset kytkettynä USB:n 5V jännitteeseen. Lämmitystehoa n.5W. Kotelon sisällä olevat laitteet tuottavat riittävästi lämpöä sulattamaan lumet järjellisessä ajassa. Mustan varjostimen
tein blokkaamaan omat ja naapureiden pihavalot. Pari kertaa varjostin putosi ennenkuin oikein hampaat irvessä sen kiristin. Syylliksi paljastuivat Nuppi ja Nahka, puolikesyt harakat, jotka kävivät istuskelemassa ja varpaita lämmittelemässä.
Kaizu
Vaikuttava rakennelma. Jonkinlainen varjostin pitää varmaan itsenikin asentaa kun piha- ja kausivalot häiritsevät kameran kuvaamista.
Taidan rakentaa myös itselleni Allsky kameran kun nämä teidän projektit vaikuttivat todella mielenkiintoiselta. Hiukan asiaa ja youtube maailmaa tutkittua niin mieleen tuli kysymys kondessivesi ilmiöstä ja lämpötilasta. Oletteko toteuttaneet kotelloon jokin venttiili ratkaisua kosteuden tai kuumuuden ulos johtamiseksi? Ja onko tarvetta?
Minun kamerani on tungettu kaupalliseen ulkokäyttöön suunniteltuun tiiviiseen koteloon. Siellä on sisällä se kosteus jonka sinne koteloa sulkiessa jätin. Jos kotelon sulkee kosteassa sisätilassa on paikallaan laittaa sisään vähän silikageeliä (paakkuuntumatonta kissanhiekkaa).
Kamerani ei ole huurtunut. Lämpöä se tuottaasen verran että lumet sulaa samana päivänä muttei kuitenkaan niin paljoa että saisi kesällä lämpöhalvauksen.
Kaizu
Huh,
Omakin projekti etenee.
kamppeet lojuneet vuodenpäivät kaapissa, vaan kyllä ne siitä paikoilleen muotoutuu.
Vielä hienosäätöä ja ainakin puhaltimen lisäys.
Lopullisen sijoituspaikan päättäminen ja suuntaus.
Kasattu vanhan viallisen valvontakameran koteloon.
Innostuin näistä ohjeista ja tilasin Rasberry Pi 4B + IMX462 kameran https://www.amazon.de/dp/B0B9BJZ8FR. En ole saanut tätä kameraa ottamaan yhtään kuvaa. Oliko täällä tietoa toimivasta konfiguraatiota kameraan tai muita vinkkejä?
/boot/firmware/config.txt sisältö on seuraava:
camera_auto_detect=0
dtoverlay=imx462,cam0,clock-frequency=74250000
# dtoverlay=imx290 myös toimii
# dtoverlay=arducam-pivariety ei toimi
gpu_mem=256
Tällä $ rpicam-still --list-cameras antaa seuraavaa:
Available cameras
-----------------
0 : imx462 [1920x1080 12-bit RGGB] (/base/soc/i2c0mux/i2c@0/imx290@1a)
Modes: 'SRGGB10_CSI2P' : 1280x720 [60.00 fps - (320, 180)/1280x720 crop]
1920x1080 [60.00 fps - (0, 0)/1920x1080 crop]
'SRGGB12_CSI2P' : 1280x720 [60.00 fps - (320, 180)/1280x720 crop]
1920x1080 [60.00 fps - (0, 0)/1920x1080 crop]
Mutta kuvaa ei tule. $ dmesg | grep -i -e imx -e arducam -e unicam antaa seuraavaa:
[ 0.020284] /soc/csi@7e800000: Fixed dependency cycle(s) with /soc/i2c0mux/i2c@0/imx290@1a
[ 0.020361] /soc/i2c0mux/i2c@0/imx290@1a: Fixed dependency cycle(s) with /soc/csi@7e800000
[ 0.021221] /soc/csi@7e800000: Fixed dependency cycle(s) with /soc/i2c0mux/i2c@0/imx290@1a
[ 0.036524] /soc/i2c0mux/i2c@0/imx290@1a: Fixed dependency cycle(s) with /soc/csi@7e800000
[ 1.153363] /soc/csi@7e800000: Fixed dependency cycle(s) with /soc/i2c0mux/i2c@0/imx290@1a
[ 1.153470] /soc/i2c0mux/i2c@0/imx290@1a: Fixed dependency cycle(s) with /soc/csi@7e800000
[ 3.508882] imx290 0-001a: Error writing reg 0x301c: -5
ja jos ajan rpicam käsin niin tulee virhettä:
$rpicam-still --immediate --nopreview --camera 0 \
--encoding jpg --quality 90 --gain 20 --shutter 10000 \
--metadata meta.json --metadata-format json \
--awb auto --output test.jpg
/dev/video0[10:cap]: Failed to queue buffer 0: Input/output error
RPISTREAM ... Failed to queue buffer for Unicam Image
ERROR: Device timeout detected, attempting a restart!!
Samoin logissa /var/log/indi-allsky/indi-allsky.log näyttäisi kamera olevan koko ajan BUSY eikä koskaan etene:
2025-10-22T21:03:11.356764+03:00 indicam1 [INFO] Capture-1-864/MainThread capture.saferun() [370]: Camera last ready: 11.0s
2025-10-22T21:03:11.357270+03:00 indicam1 [INFO] Capture-1-864/MainThread capture.saferun() [371]: Exposure state: BUSY
Nyt alkaa olemaan kaikki omat ja ChatGPT:n konstit käytetty eikä homma etene. Onkohan tuo kamera rikki?
Lainaus käyttäjältä: koiravahti - 22.10.2025, 22:02:53camera_auto_detect=0
dtoverlay=imx462,cam0,clock-frequency=74250000
# dtoverlay=imx290 myös toimii
# dtoverlay=arducam-pivariety ei toimi
gpu_mem=256
Kamera lähti toimimaan kun poisti dtoverlay konfigista cam0. Ilmeisesti Rasberry Pi kameraportti on oletuksena cam1 ja kakkoskamera cam0. Siksi ei varmaan toiminut kovin hyvin kun väärästä portista koitin sitä huhuilla.