Voi hemmetti.... tasan kolmevuotias canon 60Da ei suostu käynnistymään. Muistikortilla ja ilman kokeiltu, eri akuilla ja jopa sillä mkä laitetaan akun tilalle ja virta tulee sitten muuntajalta suoraan.
Onko jotain, mitä kannattaa kokeilla vielä?
Viimeksi kuvasin muutama päivä sitten sisällä uudella 200millisellä ja hyvin toimi. Eli kamera on ollut sisätiloissa pari viikkoa ja toiminut sinä aikana normaalisti.
-Timo
Voisko olla mahdollista, että mikrokytkin oikuttelee akkukotelon kannessa?.............
Tuolla myös juttuja aiheesta.
http://www.otelescope.com/index.php?/topic/441-canon-60d-stopped-working-after-use-with-backyardeos-v3/?hl=60da#entry3230 (http://www.otelescope.com/index.php?/topic/441-canon-60d-stopped-working-after-use-with-backyardeos-v3/?hl=60da#entry3230)
3 vuotta vänhä eos 500 teki sama minulle. Kokeilin chdk muutama kerta, otin pois se alus korti ja kamera kuoli. En ole saanu käynistämään enää. Museo kamera nyt :shocked:
Luen se odoiten tieto ja ehkä voi herättä
Noista linkeistä päätellen aika yleinen juttu. Laitan kameran huoltoon...katsotaan :(
Jas tekniikan arvio 410€, piirilevyn vaihto.... :(
Harmi kuulla... ja että se on vielä tuollainen Da- malli. Meinaatko "raaskia" korjauttaa?
Sillä on niin vähän kuvattu, että ajattelin vielä korjauttaa. Suljin on uuden veroinen ja niin kuin kamera muutenkin.