Katsokaahan tuon Karttapaikan kuvaa? Näkyy ilmakuvassa huonosti, kun on puiden peitossa. Olen käynyt ihmettelemässä sitä monta kertaa. Kuivassa kangasmaastossa yli 10 metriä syvä kuoppa. Kävin kerran säteilymittarin kanssa kuopan pohjalla. Ei säteilyä. Kuopan pohjalla on vettä.
http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kartanhaku/osoitehaku.html?map.x=98&map.y=41&e=656624&n=7025818&scale=8000&tool=siirra&styles=normal&lang=fi&mode=rasta&tool=siirra&lang=fi&mode=rasta
Hei,
minusta tuon kartan pikavilkaisun perusteella todennäköisimmältä vaikuttaa suppakuoppa, eli jääkauden loppuvaiheessa maahan jäi jäämöykky, joka esti maa-aineksen kerrostumisen, ja sulaessaan sitten jätti tuon kuopan jälkeensä. Suht tavallisia kuivilla kankahilla ovat. Tietenkään pelkän karttakuvan perusteella ei asiasta voi sanoa mitään varmaa, mutta suunnattoman paljon todennäköisempää se on kuin törmäyskraatteri. Tuo koko mäki myös vaikuttaisi jääkauden muovaamalta drumliinilta.
Ylimääräistä säteilyä ei törmäyskraattereista löydy, se on 50-luvun Hollywoodin katsojien mieleen iskostama myytti. Pilkunviilaajille tosin voi sanoa, että toki suuremmissa kraattereissa sitten poikkeuksia on (esim. Bosumtwin heittele ja Vredefortin uraanimalmit), mutta ne on ihan eri juttu kuin mitä tässä haetaan.
Teemu
Tuoksi minäkin olen epäillyt. Kuopan kaakkoisreunan maalaji näyttää olevan puhdasta hietamaata ja luoteisreuna on moreenia.
Mielenkiintoinen monttu kankaassa. Varsin jyrkkäreunaisena on säilynyt tuhansia vuosia. Lienee tosiaan syntynyt kuvaamallasi tavalla heti jääkauden jälkeen, kuten kerroit..