Avaruus.fi - keskustelualue

Tähtikuvaus => Yleistä asiaa tähtikuvauksesta => Aiheen aloitti: VeijoT - 06.07.2014, 18:10:51

Otsikko: Parveke tärisee ?
Kirjoitti: VeijoT - 06.07.2014, 18:10:51
Kerrostalon parveke on melko viheliäinen paikka kuvata suurilla suurennoksilla.
Minua on ihmetyttänyt joskus yhtäjaksoinen muutaman tunnin kestävä tärinä. Kuvasin aurinkoa 6.7.2014 klo 10-15, tärinää kesti 2-3 tuntia, ja sitten äkkiä lakkaa kokonaan. Tuossa video linkissä näkyy hetken tärinää, ja sitten taas ei.  Muisttaakseni tuota ei ole näkynyt pimeällä, mutta silloin on ollut lyhyemmät putket, eikä se ole tullut niin esille.

Tuota tärinää ei ole aina, vaan esiintyy harvoin. Ei johdu jalustasta ( testattu eri jalustoilla. ) Kummallisesti tuo tärinä on saman suuntaista.
Täällä varmaan muutkin kuvaa parvekkeelta. Onko tullut vastaan saman tyyppistä tärinää ?

Veijo T

http://avaruus.kuvat.fi/kuvat/2014/Avaruuskuvat-2014/Aurinkonkuvaus_6-7-2014.mp4 (http://avaruus.kuvat.fi/kuvat/2014/Avaruuskuvat-2014/Aurinkonkuvaus_6-7-2014.mp4)
Otsikko: Vs: Parveke tärisee ?
Kirjoitti: naavis - 06.07.2014, 18:33:23
Olisiko talon vierustalla ollut käynnissä oleva rekka tai muu vastaava suuri kone?
Otsikko: Vs: Parveke tärisee ?
Kirjoitti: spuge - 06.07.2014, 18:52:30
Naapurin pesukone linkoaa..?
Otsikko: Vs: Parveke tärisee ?
Kirjoitti: Lithos - 06.07.2014, 18:55:42
Aika matalataajuista tärinää on, jokin iso kone tyhjäkäynnillä, kadun tamppaaja tai muu vastaava voisi tuon aiheuttaa... mikäli pesukone naapurissa aiheuttaa niin sitten on kyllä aika kiikkerä talo :P
Otsikko: Vs: Parveke tärisee ?
Kirjoitti: VeijoT - 06.07.2014, 19:44:15
Kyllä kai joku kallion louhinta työmaa voisi aiheuttaa tuota tärinää, tässä on noin 2 kilometrin päässä joku tunnelin kaivuu, mutta voisiko sieltä tulla tuollaista saman voimakkuuden jatkuvaa värinää, ja olisko ne nyt sunnuntaina siellä töissä.

Lähellä ei ollut suurempaa rekkaa käynnissä eikä muutakaa suurempaa konetta, tai en ainakaan sitä huomannut. Ja tuo yhtäjaksoinen taukoamaton värinä ihmetyttää joka sitten loppuu kuin seinään.

Kaizu taisi mainita että ohimenevä juna värisyttää myös kuvauskalustoa. Mutta mitä itse seurasin niin tuo värinä jatkui yhtäjaksoisesti noin 2 - 3 tuntia.

Seismistä toimintaa on ollut Helsingissä 6.7 2014 klo 9:30 GMT+3  0.8 magnitudia,  ja sitten 10:27 kasvanut 1.6 magnitudiin ja jatkunut siitä siten melko samanlaisena.
Voisikohan näitä lähialueen pieniä järistyksiä verrata tuon linkin tietoihin, ja riittääkö yleensäkkään tuollainen aurinko kuvaus paljastamaan tuon kokoluokan värinät.

http://www.seismo.helsinki.fi/bulletin/list/alert/current_map.html (http://www.seismo.helsinki.fi/bulletin/list/alert/current_map.html)

Veijo T

Otsikko: Vs: Parveke tärisee ?
Kirjoitti: Timo Kantola - 06.07.2014, 23:17:21
lmastointi ?
Otsikko: Vs: Parveke tärisee ?
Kirjoitti: VeskuP - 07.07.2014, 00:48:04
Tuollaista tärinää syntyy ainakin kun ajetaan valssijyrällä tai isolla maantiivistäjällä. Veikkaisin jompaa kumpaa. Asfalttiporukat ainakin tekee töitä viikonloppuisin.

En usko että talon sisäiset tekijät voivat  aiheuttaa noin suurta värinää, mutta jos näin on niin vakavasti suunnittelisin muuttoa...
Otsikko: Vs: Parveke tärisee ?
Kirjoitti: Kaizu - 10.07.2014, 10:53:18
Joskus vuosikymmeniä sitten asuin kerrostalossa. Yritin parvekkeelta tehdä visuaalihavintoja mutta siitä ei tullut mitään koska pari kerrosta ylempänä asui kanta-astuja perhe. Jopa alle 100X suurennuksella kuva sottaantui. Käyttämäni melko hutera jalusta vielä pahensi tilannetta. Epätasapainoinen pesukone voi tärisyttää isoakin taloa jos pyörimistaajuus osuu jonkin talon rakenteen ominaistaajuudelle. Rakenteita pitkin parvekkeelle välittyy parhaiten liikkeen vaakasuora komponentti. Värähtelyä voisi koettaa vaimentaa laittamalla parvekkeen lattialle paksut mehmeästä kumimatosta leikatut vaimennin palat ja niiden päälle
painava (>100kg) levy ja levyn päälle kaukoputki jalustoineen. Tällainen rakenne eristää jalustan ympäristöstä eli talon tärinöiden vaikutus vähenee mutta vastaavasti jalustan itsensä aiheuttamien värinöiden vaikutus kasvaa. Jos alustasta tekee kovin massiivisen on syytä varmistaa ensin parvekkeen kantavuus.

Kaizu
Otsikko: Vs: Parveke tärisee ?
Kirjoitti: MarttiM - 10.07.2014, 14:03:37
Minä raahasin aikoinaan nuorena miehenä  kaukoputken loivakattoisen talon katolle. :evil:  Näkymät olivat hienoja, kun syyskuinen tähtitaivas planeettoineen kaartui ylleni. Havainnoimisesta ei kuitenkaan tullut (pienimpiä suurennuksia lukuunottamatta) mitään, koska talo tärisi tämän tästä. Toisaalta myös keskittyminen kärsi, kun piti koko ajan pitää varansa, ettei mies tai teleskooppi putoa alas. Sivumennen sanoen hallittu laskeutuminen ensin putken ja sitten jalustan alas katolta oli vaikeampaa kuin sinne nousu. En suosittele moista urheilua, vaikka talossa olisi loiva huopakatto.
Otsikko: Vs: Parveke tärisee ?
Kirjoitti: VeskuP - 10.07.2014, 21:46:56
No joo, vähän karkeasti viittasin noihin värähtelyihin. Vähän offtopicia: Todella paljon riippuu myös minkälainen parveke on rakenteeltaan, esim. pielelliset parvekkeet ovat oma rakenteensa irti talosta ja toisessa ääripäässä rakenne missä parvekkeet roikkuvat ratakiskoista talon lattiarakenteista...

Lainaus käyttäjältä: Kaizu - 10.07.2014, 10:53:18Värähtelyä voisi koettaa vaimentaa laittamalla parvekkeen lattialle paksut mehmeästä kumimatosta leikatut vaimennin palat ja niiden päälle
painava (>100kg) levy ja levyn päälle kaukoputki jalustoineen. Tällainen rakenne eristää jalustan ympäristöstä eli talon tärinöiden vaikutus vähenee mutta vastaavasti jalustan itsensä aiheuttamien värinöiden vaikutus kasvaa. Jos alustasta tekee kovin massiivisen on syytä varmistaa ensin parvekkeen kantavuus.

Tässä saattaisi olla kätevä kuormalava jonka alle nuo kumitassut, lavan päälle vaikka 30x30x5cm betonilaattoja ja laattojen päälle vaikka vaneri. Lavan kun vuoraa kerroksella(12 kpl) noita laattoja niin painoa kertyy jo 130 kiloa.

Muuten, jos talo on suht uusi niin saa kyllä laattoja kantaa ennenkuin alkaa rakenteiden kantavuus tulla vastaan... Huoletta voi ainakin viisi kerrosta latoa päällekäin jos parveke on normaali betonielementtiparveke :tongue: