Tähdet ja avaruus -lehden uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

Suomalaiset löysivät uuden supernovan

27.08.2008Sakari Nummila
Galaksin ja samalla uuden supernovan etäisyys on 61 miljoonaa valovuotta, joten kyseessä on vanha tapahtuma maailmankaikkeutemme menneisyydestä. Kuva Markku Nissinen / Veli-Pekka Hentunen / Härkämäen observatorio

Tähtiharrastajat Markku Nissinen ja Veli-Pekka Hentunen ovat löytäneet uuden supernovan. Löytöön johtanut kuvasarja otettiin viime sunnuntain ja maanantain välisenä yönä Härkämäen observatoriolla.

Uusi supernova kantaa nyt nimeä SN 2008fb. Kyseessä on jo kolmas Härkämäellä löydetty supernova ja samalla kolmas Suomessa löydetty.

Nissisen ja Hentusen ottamissa kuvissa näkyy epäsäännöllinen ja melko himmeä galaksi UGC 2813. Galaksin reunalla on selvä tähtimäinen kirkastuma. Kirkastumasta voitiin heti todeta, ettei kyseessä ollut lähiavaruuden kohde, eikä myöskään oman galaksimme muuttuva tähti, vaan mitä todennäköisimmin uusi räjähtänyt tähti eli supernova.

Aiheesta lisää Warkauden Kassiopeian sivuilla

Avainsanat: supernovat, tähtiharrastus, Markku Nissinen, Veli-Pekka Hentunen, UGC 2813, SN 2008fb

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!