Tähdet ja avaruus -lehden uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

Stellarium eteni uuteen versioon

03.10.2008Mikko Suominen
Ilmaislevitteisten planetaario-ohjelmien kärkeä edustava Stellarium on nyt entistä monipuolisempi. Kuva Stellarium

Tähtiharrastajien suosima Stellarium-ohjelma on edennyt uuteen versioon. Ilmaisen planetaario-ohjelman uusia ominaisuuksia ovat esimerkiksi valosaasteen simulointi, vapaasti valittava taivaan nimistön määrä ruudulla sekä entistä dynaamisempi valoisuusaste.

Vapaaehtoisvoimin aloitettu Stellarium on vuosien kuluessa edennyt yksinkertaisesta testiversioista kohti monipuolista virtuaalitaivasta. Ohjelman mukavuuksiin kuuluvat muun muassa suomenkieliset valikot ja osoittimet.

Stellarium riittää hyvin esimerkiksi tavalliseen kiikaritähtiharrastukseen. Stellariumista löytyy versiot Windowsille, Mac OS X:lle ja Linuxille.

Lue lisää Stellariumin sivuilta (englanniksi)

Avainsanat: Stellarium, tietokoneohjelmat

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!