Uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA
Tulosta sivu

ESA hakee opiskelijakokeita avaruuden rajoille

03.09.2009Mikko Suominen
REXUS on 5,5 metriä pitkä luotausraketti. Laukaisussa se ampaisee korkeuksiin yli 15 g:n kiihtyvyydellä. Kuva ESA

Euroopan avaruusjärjestö tarjoaa yliopisto-opiskelijoille mahdollisuuden saada koelaitteistonsa avaruuden rajoille. BEXUS-stratosfääripallojen kyydissä laitteisto voi päästä tuntien ajaksi 35 kilometrin korkeuteen tai REXUS-raketilla pariksi minuutiksi lähes 90 kilometriin.

Ruotsin Kiirunasta suoritettavaan laukaisukampanjaan valitut opiskelijaryhmät pääsevät tutustumaan lähes aitoon avaruusprojektiin. Laitteistot suunnitellaan, rakennetaan ja testataan saman tyyppisillä menetelmillä kuin satelliittien hyötykuormat. Deadline hakemuksille on 16. marraskuuta.

Tämän vuoden maaliskuussa suoritetussa REXUS-laukaisukampanjassa oli mukana kaksi suomalaisten osanottajien ryhmää (katso T+a 3/09). Tampereen teknillisen yliopiston Itikka-tiimi lennätti raketin kyydissä inertiaalinavigointilaitteistoa ja kameraa. Suomalais-norjalaisen NISSE-tiimin laitteiston tehtävänä oli tutkia veden käyttäytymistä yläilmakehässä.

Lue lisää ESAn sivuilta

Itikka-projektin sivut

Avainsanat: REXUS, BEXUS, ESAn opiskelijatoiminta, Itikka, luotausraketit,

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!