Tähdet ja avaruus -lehden uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

Tutkijat valokuvasivat valovuosien pituisen pölyrihman

17.02.2012Sakari Nummila
Osa Härän molekyylipilveä. Kuva ESO / APEX / A. Hacar et al. / Digitized Sky Survey 2

Chilessä sijaitseva APEX-teleskooppi otti viereisen näkymän Härän molekyylipilvestä. Kuvassa näkyy osa pilven pitkästä, rihmamaisesta rakenteesta.

Kiemurainen pölyrihma on yli kymmenen valovuoden mittainen ja se sijaitsee noin 450 valovuoden etäisyydellä maapallosta. Sen sisällä piileskelee juuri syntyneitä tähtiä ja tiheät kaasupilvet ovat romahtamaisillaan muodostaakseen uusia tähtiä.

Härän molekyylipilvi koostuu pienistä noen kaltaisista tomuhiukkasista, jotka imevät erittäin tehokkaasti näkyvää valoa ja estävät näkemästä pilven takana sijaitsevaa runsasta tähtikenttää. Näkyvässä valossa rihmat näyttävätkin tummilta, tähdettömiltä vanoilta.

Rihma saatiin näkyviin kuvaamalla tomuhiukkasten lämpöhehkua. Pölyn lämpötila on ainoastaan noin -260 celsiusastetta, joten havainnot jouduttiin tekemään millimetrialueella.

Kirkas tähti rihmaston päällä on Fi Tauri. Se on lähempänä meitä kuin rihmasto eikä liity siihen mitenkään.

Aiheesta lisää ESO

Avainsanat: APEX, ESO, Härän molekyylipilvi

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!