Uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA
Tulosta sivu

Törmäykset ja vampirismi tekevät punaisista tähdistä sinisiä

25.12.2009Mikko Suominen
Pallomainen tähtijoukko Messier 30 (yllä) sisältää epäluonnollisen paljon sinisiä jättiläistähtiä. Niiden syntymalleja (alla) ovat tähtien törmäykset ja kaksoistähtien vampirismi. Kuva Nasa / ESA

Sinisten poikkeavien tähtien (engl. blue stragglers) uusi tutkimus on mahdollistanut entistä tarkemman luokittelun tähtityypin syntytapojen tunnistamiselle. Vanhojen, lähinnä punaisten tähtien joukkoon muodostuu sekä törmäysten, että kaksoistähtien keskinäisen vampirismin tuloksena joukosta poikkeavia kuumia sinertäviä ja valovoimaisia tähtiä.

"Havaintomme todistavat, että törmäyksissä syntyneet poikkeavat siniset tähdet poikkeavat hieman ominaisuuksiltaan vampirismin kautta kehittyneistä", selittää Giacomo Beccari ESAsta. "Tämä on suora näyte siitä, että molemmat syntytavat ovat mahdollisia ja niitä esiintyy samaan aikaan tähtijoukossa."

Hubble-avaruusteleskoopin havaintoja hyödyntänyt tutkijaryhmä keskittyi pallomaiseen tähtijoukkoon Messier 30, jonka tähdet ovat hyvin vanhoja, noin 12-13 miljardin vuoden ikäisiä. Alkuperäisistä tähdistä sinertävät ja suurikokoiset ovat jo miljardeja vuosia sitten palaneet loppuun ja kadonneet näkyvistä. Tähtijoukossa esiintyvien sinisten poikkeavien tähtien suuren määrän aiheuttajana pidetään muutama miljardi vuotta sitten tapahtunutta joukon keskustan romahtamista.

Lue lisää Hubble-avaruusteleskoopin eurooppalaisilta sivuilta (englanniksi)

 

Avainsanat: siniset poikkeavat tähdet, blue stragglers, Giacomo Beccari, Hubble

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!