Tähdet ja avaruus -lehden uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

Spitzer kuvasi syntyviä tähtiä

13.02.2008Mikko Suominen
Spitzerin infrapuna-alueen kuvassa punertavina näkyvät tähdet ovat nuorimpia ja sinertävämmät vanhempia. Sininen väri vastaa 3,6 mikrometrin aallonpituutta, vihreä 8 mikrometriä ja punainen 24 mikrometriä. Kuva Nasa / JPL-Caltech / Harvard-Smithsonian CfA

Nasan infrapuna-alueen Spitzer-avaruusteleskooppi on kuvannut Käärmeenkantajan Rho-tähden lähistöllä sijaitsevia "vauvavaiheen" tähtiä.

Alueelta löytyy suuri molekyylisen vedyn pilvi, josta tiivistyy uusia tähtiä. Uusimmat röntgenalueen ja infrapuna-alueen yhdistetyt havainnot viittaavat yli 300 uuden tähden sijaitsemiseen pilven keskellä. Niiden keski-iäksi on arvioitu ainoastaan 300 000 vuotta eli ne ovat erittäin nuoria verrattuna esimerkiksi 4,6 miljardin vuoden ikäiseen Aurinkoon.

"Rho Ophiuchi on tutkijoiden mielikohde syntyvien tähtien tarkasteluun", selostaa tutkimusryhmän johtaja Lori Allen. "Koska sen tähdet ovat niin nuoria ja varhaisessa vaiheessa evoluutiotaan, pystytään niistä erottamaan enemmän yksityiskohtia kuin kaukaisemmista kohteista, kuten Orionin sumusta."

Vieressä oleva otos alueen pääkaasupilvestä kuvattiin Spitzerin tarkimmalla kameralla sekä multialueen kuvantamisfotometrillä kylmien aineiden koostumuksen analysoimiseksi. Nuorimpien tähtien ympärillä näkyvät vielä pölykiekot, jotka vähitellen haihtuvat avaruuteen tähden valon ja tähtituulen vaikutuksesta.

Aiheesta lisää Harvard-Smithsonian sivuilla (englanniksi)

Katso suurempi kuva

Avainsanat: tähtien synty, Rho Ophiuchi, Lori Allen

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!