Nuoren tähden ympäriltä löytyi hiilimonoksidirengas

ESOn VLT-teleskooppi on paljastanut yllättävän hiilimonoksidista koostuvan renkaan nuoren tähden ympäriltä. Tutkijat eivät vielä osaa selittää, miksi hiilimonoksidikaasu näyttää keskittyvän vain tietylle etäisyydelle tähdestä.

Hiilimonoksidia on löydetty nuorten tähtien ympäriltä aiemminkin, mutta se on yleensä jakautunut tasaisesti kiekossa. Tähti V1052 Cen sijaitsee meistä noin 700 valovuoden etäisyydellä.

"Renkaan erikoisuus on, että se muistuttaa enemmän köyttä kuin lautasta", kuvailee Charles Cowley Michiganin yliopistosta.

Rengas on osa tähteä ympäröivää protoplaneetarista kiekkoa, josta syntyy planeettoja. Se sijaitsee suunnilleen samalla etäisyydellä tähdestä kuin Maa kiertää Aurinkoa.

"Tähden tekee erikoiseksi sen voimakas magneettikenttä ja hidas pyöriminen muihin samantyyppisiin tähtiin verrattuna", arvioi Swetlana Hubrig Potsdamin Leibniz-instituutista.

Magneettikentän ohella toinen selitys voisi liittyä rengasta "paimentaviin" planeettoihin. Aurinkokunnassa tällainen renkaita muokkaava ilmiö löytyy Saturnuksen renkaista niiden läheisyydessä kiertävien kuiden vaikutuksesta.

Aiheesta lisää Astrobiology magazine (englanniksi)