
Saksalaiset tutkijat ovat todistaneet laboratoriokokeiden avulla, että magneettikenttä kasvattaa kuuman plasman sisäistä kitkaa. Lisääntynyt kitka puolestaan hidastaa tähtien pyörimisnopeutta.
"Olemme vuosien ajan tienneet tämän olevan mahdollinen mekanismi selittämään tähtien pyörimisen hidastumisen, mutta tähän asti siitä ei ole ollut todisteita", kertoo Günther Rüdiger Potsdamin astrofysiikan instituutista. Tutkijoiden mukaan nyt saadut tulokset sopivat erittäin hyvin teoreettisten laskujen antamiin ennusteisiin.
Esimerkiksi oma Aurinkomme tulee muutaman miljardin vuoden kuluttua muuttumaan niin sanotuksi valkoiseksi kääpiötähdeksi. Useimmat valkoiset kääpiöt pyörivät suhteellisen hitaasti, joten jonkin mekanismin täytyy hidastaa lähitähtemme pyörimisnopeutta 90 prosenttia nykyisestä. Nyt todistettu magneettikenttien hidastava vaikutus on yksinkertaisin tapa selittää ilmiö. Mallin varmistuminen auttaa rakentamaan johdonmukaisemman kuvan tähtien kehityksestä.
Aiheesta lisää AIP (englanniksi)
Avainsanat: Tähti, pyörimisnopeus, hidastuminen, magneettikenttä, Aurinko, valkoinen kääpiö, plasma, kitka


