Linnunrata on vihreä
Uuden tutkimuksen mukaan galaksimme on juuri käymässä läpi keski-iän kriisiä. Tähtituotanto on pääosin jo loppunut ja nykyiset tähdet vain odottavat ikääntymistä. Havainto julkaistiin hiljattain Astrophysical Journal -lehdessä.
Suuri osa galakseista on joko sinisiä tai punaisia. Ensin mainitut muodostavat raivokkaasti uusia tähtiä ja ovat täynnä nuoria sinisiä tähtiä. Jälkimmäisissä taas tähtituotanto on vain vähäistä tai kokonaan loppunut, ja pääosassa ovat paljon vanhemmat, ikäännyttyään punaisiksi muuttuneet tähdet.
Pieni osa galakseista on kuitenkin näiden kahden välissä. Vihreissä galakseissa tähtituotannon uskotaan olevan jo loppumassa ja tähtien muuttumassa sinisistä punaisiksi.
Australialaisen tutkimuksen mukaan Linnunrata on ainakin tähtituotannon perusteella jo siirtynyt vihreään vaiheeseen. Tutkijat arvelevat, että galaksimme tähtituotannon loppuminen on saattanut johtua Linnunradan keskustassa sijaitsevan mustan aukon voimakkaasta purkautumisesta.
Aiheesta lisää New Scientist (englanniksi)
Liity jäseneksi, saat Tähdet ja avaruus -lehden jäsenetuna
Liity jäseneksi
