Tähdet ja avaruus -lehden uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

Linnunradassa räjähti 140 vuotta sitten

15.05.2008Sakari Nummila
Chandra-röntgenteleskoopin otos vuodelta 2007 näkyy kuvassa oranssina, VLA-radioteleskoopin havainnot vuodelta 1985 puolestaan sinisenä. Kohteiden selvä kokoero viittasi nopeaan laajenemiseen ja mahdollisti supernovajäänteen iän määrityksen. Kuva Nasa / CXC / NCSU / S.Reynolds / NSF / NRAO / VLA / Cambridge / D.Green

Tutkijat ovat löytäneet nuorimman tunnetun Linnunradassa räjähtäneen supernovan. Supernovajäänteen uskotaan syntyneen vain 140 vuotta sitten.

Supernovajäänteen muodostanut räjähdys oli äärimmäisen raju tapahtuma, mutta se ei silti näkynyt maapallolla. Kohde nimittäin sijaitsee lähellä galaksimme keskustaa ja on paksujen kaasu- sekä pölypilvien peittämä. Käyttämällä Nasan Chandra-röntgenteleskooppia tutkijat pystyivät kuitenkin katsomaan pölyn ja kaasun taakse.

Kun uutta kuvaa verrattiin VLA-teleskoopin vuoden 1985 otokseen, huomattiin että supernovajäänne on kasvanut 16 prosenttia vain 22 vuodessa. Tämän perusteella tutkijat laskivat räjähdyksen tapahtuneen vuonna 1868. Jos laajeneminen on jossain vaiheessa hidastunut, supernovajäänne on vieläkin nuorempi.

Keskimäärin Linnunradan kaltaisessa galaksissa pitäisi tapahtua noin kolme supernovaräjähdystä vuosisadassa. Nuorten tunnettujen supernovien puuttuminen omasta galaksistamme onkin herättänyt epäilyjä siitä, onko Linnunrata jollain tavalla tavallisesta poikkeava galaksi.

Aiheesta lisää Chandra-teleskoopin sivuilla (englanniksi)

Avainsanat: supernovat, VLA, Chandra

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!