Tähdet ja avaruus -lehden uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

Pala avaruusasemaa putoaa maapallolle

02.11.2008Sakari Nummila
Kuva Nasa

Suuren kaksiovisen jääkaapin kokoinen avaruusaseman pala on putoamassa maapallolle. Putoava osa on noin 635 kilon painoinen tankki, jonka sisällä on myrkyllistä ammoniakkia. Astronautti Clayton Anderson heitti ylimääräiseksi muuttuneen avaruusaseman palasen kohti maapalloa yli vuosi sitten.

Nasa uskoo, että jopa 15 tankista irronnutta kappaletta saattaa selviytyä matkasta ja iskeytyä planeettamme pintaan noin 100 kilometrin tuntinopeudella. Pienimmät kappaleet olisivat vain muutaman kymmenen gramman painoisia, mutta suurin kappale voisi olla jopa yli 17 kiloa.

Varsinaisen törmäyksen Maan ilmakehään uskotaan tapahtuvan tulevan yön aikana. Tarkka putoamisajankohta on kuitenkin niin huonosti tiedossa, että vielä ei osata edes sanoa mille mantereelle palanen on putoamassa. "Jos joku löytää maanantain aamuna jotain palasia maasta, toivon että he eivät menisi liian lähelle sitä", Mike Suffredini Nasasta toteaa.

Avainsanat: ISS, Clayton Anderson, Mike Suffredini, avaruusromu

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!