Uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA
Tulosta sivu

Astronautit lähtevät kahdeksi viikoksi merenpohjaan

05.05.2010Mikko Suominen
Floridan edustalla sijaitseva Aquarius-asema saa kohta asukkaikseen kaksi astronauttia. Kuva Nasa

Nasa lähettää kaksi astronauttia kahden viikon ajaksi vedenalaiselle Aquarius-asemalle. Ainutlaatuinen koeasema sijaitsee 20 metrin syvyydessä merenpohjassa Floridan edustalla.

Toukokuun 10. päivänä alkava koe on osa ohjelmaa, jossa harjoitellaan vieraalla planeetalla, kuten Marsissa työskentelemistä ja selviytymistä. Veden noste simuloi pienempää painovoimaa.

Kokeeseen kuuluvat suurta laskeutujaa, kulkijaa ja robottikäsivartta simuloivat yksiköt. Kahden astronautin lisäksi asemalla on mukana tutkija, lääkäri ja vedenalaisen tekniikan asiantuntija.

Miehistö suorittaa kokeen aikana "avaruuskävelyjä" merenpohjassa, joiden aikana he keräävät näytteitä ja testaavat varusteita. Ohjelmassa on muun muassa tahallisia yhteyskatkoja ja tajunnan menettäneen astronautin pelastaminen asemalle.

Planeettalentoja simuloiva koe käynnistyy pian myös vanhalla mantereella. ESA, Venäjä ja Kiina aloittavat kesäkuussa Mars500-kokeen, jossa kuusi koehenkilöä on eristettyinä moduulien sisään peräti puolentoista vuoden ajan.

Aiheesta lisää Nasa (englanniksi)

Avainsanat: NEEMO, Aquarius, astronauttien harjoittelu, Florida, Mars500

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!