Tähdet ja avaruus -lehden uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

Kuun varjo synnyttää aaltoja Maan ilmakehään

04.10.2011Sakari Nummila
Kuun varjo Maan pinnalla. Kuva Nasa

Maapallon yläilmakehään syntyy ääniaaltoja, kun Kuun varjo kulkee planeettamme yli. Ilmiöstä raportoinut tutkimus julkaistiin Geophysical Research Letters -lehden syyskuun numerossa.

Kuun varjon synnyttämät aallot onnistuttiin teoreettisten mallien avulla ennustamaan jo 1970-luvulla, mutta ne havaittiin vasta täydellisen auringonpimennyksen yhteydessä kaksi vuotta sitten. Aallot muodostuvat, kun ilmakehän lämpötila laskee sen joutuessa varjoon. Planeettamme pinnalla Kuun varjo näkyy auringonpimennyksenä.

Aallot liikkuvat noin 360 kilometrin tuntinopeudella. Ne synnyttävä lämpötilaero on kuitenkin nopeampi ja siksi aallot kasaantuvat varjon etupuolelle. Ilmiötä voi verrata ääntä nopeampaan hävittäjään, jonka etupuolelle myös muodostuu kasaantunut aalto.

Varjon takaosan synnyttämien aaltojen havaittiin saapuvan 30 minuuttia etuosan aaltojen jälkeen. Jos varjo tosiaan olisi lentokone, se olisi tämän perusteella 1 712 kilometrin pituinen.

Aiheesta lisää Space.com (englanniksi)

 

Avainsanat: Kuu, varjo, yläilmakehä, auringonpimennys

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!