Tähdet ja avaruus -lehden uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

Pimeän aineen muodostavalle alkeishiukkaselle määritettiin minimimassa

25.11.2011Mikko Suominen
Tutkimuksen kohteina oli kääpiögalakseja (ympyröity valkoisella), joissa on runsaasti pimeää ainetta. Kuva Koushiappas and Geringer-Sameth / Brown University

Tutkijat ovat määrittäneet pimeän aineen alkeishiukkasille minimimassan. Nasan Fermi-gammateleskoopin havaintoihin perustuen hiukkasten massaenergian on oltava vähintään 40 gigaelektronivolttia.

Brownin yliopiston tutkimus ilmestyy Physical Review Letters -julkaisussa 1. joulukuuta.

"Mikäli pimeän aineen muodostavan hiukkasen massa olisi vähemmän kuin 40 GeV, se tarkoittaa, että pimeän aineen määrä nykymaailmankaikkeudessa olisi liian suuri maailmankaikkeuden kiihtyvään laajenemiseen", selittää tutkimusta johtanut Savvas Koushiappas.

Nyky-ymmärryksen mukaan maailmankaikkeuden massaenergiasta noin neljä prosenttia on näkyvää ainetta, 23 prosenttia pimeää ainetta ja loput 73 prosenttia pimeää energiaa.

Pimeän aineen tyypistä ei vielä olla yksimielisiä, mutta hyvin massiiviset heikosti vuorovaikuttavat alkeishiukkaset (WIMP) ovat yksi todennäköisimmistä vaihtoehdoista.

Aiheesta lisää Brownin yliopisto

Avainsanat: pimeä aine, WIMP, Savvas Koushiappas

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!