Tähdet ja avaruus -lehden uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

Pimeä aine saattaa lämmittää planeettoja

02.04.2011Sakari Nummila
Etenkin lähellä galaksin keskustaa olevat planeetat saattavat lämmetä pimeän aineen takia. Kuva Nasa / JPL-Caltech / T. Pyle

Uuden tutkimuksen mukaan pimeä aine voisi nostaa galaksin keskustassa olevien planeettojen lämpötilaa.

Maailmankaikkeudessa tiedetään olevan paljon niin sanottua pimeää ainetta, mutta sen tarkka koostumus on pysynyt mysteerinä. Jos pimeä aine on WIMP-hiukkasia, niitä kerääntyisi myös planeettojen keskustoihin. Siellä WIMPit muuttuisivat energiaksi annihilaatioksi kutsutussa prosessissa.

Maapalloa pimeä aine lämmittäisi vain megawatin verran, mikä on planeetan mittakaavassa mitättömän vähän. Lähellä galaksin keskustaa pimeää ainetta on kuitenkin paljon tiheämmässä.

Yhdysvalloissa Fermilabissa työskentelevät Dan Hooper ja Jason Steffen laskivat, että galaksin keskustassa suuri kiviplaneetta lämpenisi merkittävästi pimeän aineen vaikutuksesta. Vesi voisi siksi pysyä nestemäisenä planeetan pinnalla.

"Biljoonien vuosien päästä tulevaisuudessa kehittynyt sivilisaatio saattaa etsiä uutta kotia, koska heidän emotähtensä on lakannut loistamasta", Hooper toteaa. "Minne he menisivät? He voisivat päättää siirtyä pimeän aineen lämmittämälle planeetalle. Ne saattavat olla elämän viimeisiä linnakkeita erittäin kaukaisessa tulevaisuudessa."

Aiheesta lisää New Scientist (englanniksi)

Avainsanat: pimeä aine, eksoplaneetta, Dan Hooper, Jason Steffen

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!