Opiskelijat rakentavat Suomen ensimmäisen satelliitin
Helsingin Aalto-yliopiston opiskelijat valmistelevat parhaillaan kautta aikojen ensimmäisen suomalaissatelliitin rakentamista.
Kolmikiloiseksi suunniteltu Aalto-1 on kunnianhimoinen, sillä se toimii uuden teknologian testausalustana.
"Tämä on yksinkertaisesti parasta mitä avaruustekniikan opiskelija voi tehdä!", hehkuttaa projektiryhmän jäsen Maria Komu Aalto-yliopistosta.
"Sen lisäksi, että pääsee käytännössä soveltamaan sitä mitä aiemmin on kirjoista opiskellut, tässä tuntee olevansa osa oikeasti merkittävää projektia ja se jos mikä motivoi."
Satelliitin hyötykuormiksi pääsevät VTT:llä kehitetty maailman pienin kuvaava spektrometri sekä Ilmatieteen laitoksen kehittämä plasmajarru.
Satelliitin on määrä päästä avaruuteen aikaisintaan vuonna 2013. (Aiheesta lisää Tähdet ja avaruus -lehdessä 1 tai 2/2011.)
Liity jäseneksi, saat Tähdet ja avaruus -lehden jäsenetuna
Liity jäseneksi
