Gravitaatiosatelliitti GOCE matkaa Venäjälle laukaistavaksi
Euroopan avaruusjärjestön GOCE-satelliitti on lähetetty Venäjälle laukaisuaan varten. Satelliitti itsessään kuljettiin tiistaina Antonov-124-koneella ja osa ennen laukaisua tarvittavista oheislaitteista tuodaan perille rahtilaivalla. Satelliitin on määrä päästä avaruuteen 10. syyskuuta Plesetskin avaruuskeskuksesta.
GOCE mittaa maapallon geoidin muotoa globaalisti tähän mennessä tarkimmin. Geoidi on se pinta, jolle meriveden korkeus asettuisi ilman häiriötekijöitä.
Maan geoidi poikkeaa ellipsimäisestä muodosta paikoin jopa yli sadalla metrillä. GOCEn erotuskyky mittauksissa on korkeussuunnassa 1-2 senttimetriä ja sivusuunnassa noin 100 kilometriä.
Noin 300 miljoonan euron budjetillaan GOCE on yksi tämän vuoden kalleimmista tiedesatelliiteista. GOCE sisältää myös suomalaista tekniikkaa, sillä satelliitin asennonsäätöjärjestelmän ohjelmisto on suomalaisen Space Systems Finland -yrityksen tekemä.
Lue lisää ESAn sivuilta (englanniksi)
Liity jäseneksi, saat Tähdet ja avaruus -lehden jäsenetuna
Liity jäseneksi
