Uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA
Tulosta sivu

Falcon 1 yrittää neljännen kerran kiertoradalle

28.09.2008Mikko Suominen
Falcon 1:n toimintaa testattiin viime viikonloppuna laukaisualustaansa kiinnitettynä Kwajaleinin atollilla. Kantoraketti on pituudeltaan 21 metriä ja laukaisumassaltaan noin 28 tonnia. Se pystyy viemään matalalle kiertoradalle 420 kilon hyötykuorman. Kuva SpaceX

SpaceX-yhtiö valmistelee Falcon 1 -rakettinsa neljättä laukaisua. Laukaisuikkuna aukeaa sunnuntain ja maanantain välisenä yönä kello neljä Suomen aikaa.

Kaikki kolme Falconin tähänastista laukaisua ovat epäonnistuneet. Viimeksi elokuun alussa ongelma koski ensimmäisen vaiheen irrottamista. Vaihdettu moottorityyppi aiheutti silloin odotettua pidempään työntöä ja vaiheet törmäsivät toisiinsa.

SpaceX havittelee avaruuden halpalentoyhtiöksi. Yhtiö aikoo laukaista talven aikana Falcon 1:stä massaltaan kymmenen kertaa suuremman Falcon 9 -raketin neitsytlennolleen. Työn alla on myös miehitettyihin lentoihin sekä ISS:n huoltoon tähtäävä Dragon-kapseli.

Laukaisua voi seurata suorana verkkovideolähetyksenä SpaceXin sivuilta. Laukaisuikkuna on auki päivittäin kello 3 - 9 Suomen aikaa lokakuun ensimmäiseen päivään asti.

Lue lisää SpaceXin sivuilta (englanniksi)
Videoita SpaceXin edellisistä laukaisuista

Avainsanat: SpaceX, Falcon 1, Dragon

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!