Tähdet ja avaruus -lehden uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

Tutkijat löysivät kahta tähteä kiertävän planeetan

16.09.2011Sakari Nummila
Toisiaan kiertävät tähdet joutuvat vuorotellen kumppaninsa peittoon. Yllättäen näiden pimennysten lisäksi ajoittain tapahtuu myös pienempiä himmenemisiä, jotka johtuvat kaksikkoa kiertävästä planeetasta. Taiteilijan näkemys. Kuva Nasa / JPL-Caltech/R. Hurt

Avaruudesta on löytynyt planeetta, joka kiertää samaan aikaan kahta tähteä. Havainto tehtiin Nasan Kepler-avaruusteleskoopilla ja se julkaistiin tänään ilmestyneessä Science-lehdessä.

Jo aiemmin tutkijat ovat löytäneet useampia kaksoistähtiä kiertäviä planeettoja. Nyt havaittu kohde on kuitenkin ensimmäinen, joka maapallolta katsottuna kulkee emotähtiensä editse. Tämä mahdollistaa planeetan tarkemman tutkimisen.

Tutkijoiden mukaan planeetta on suunnilleen Saturnuksen kokoinen ja se kiertää emotähtiään lähes yhtä etäällä kuin Venus Aurinkoa. Molemmat emotähdet ovat omaa Aurinkoamme pienempiä. Ne sijaitsevat noin 200 valovuoden etäisyydellä Auringosta.

Kaksoistähden aiheuttaman painovoimamyllerryksen takia tällaisten järjestelmien on aiemmin ajateltu olevan huonoja paikkoja planeetoille.

Aiheesta lisää Nasa (englanniksi)

Aiempi uutinen kaksoisjärjestelmästä löytyneistä planeetoista

Avainsanat: Kaksoistähti, planeetta

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!