Tähdet ja avaruus -lehden uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

Kiviplaneetat ovat luultua yleisempiä

19.02.2008Mikko Suominen
Taiteilijan näkemys siitä, millaisilta voisivat näyttää elämän kehittymisen mahdollistavat kiviplaneetat. Kuva Nasa / JPL-Caltech / R. Hurt (SSC-Caltech)

Tutkijat arvioivat kiviplaneettoja olevan noin 20-60 prosentilla auringonkaltaisista tähdistä. Löydöt viittaavat siihen, että elämän kehittymisen mahdollistavat olosuhteet ovat aiemmin luultua yleisemmät.

"Halusimme tutkia kaasun ja pölyn kehitystä Aurinkoa muistuttavien tähtien ympärillä ja verrata tilannetta oman aurinkokuntamme alkuaikoihin", kertoo Michael Meyer Arizonan yliopistosta. "Havaitsimme lämmintä pölyä 10-20 prosentilla nuorimmilta tähdiltä."

Pölyn olemassaolo on merkki siitä, että tähden ympärillä on toisiinsa törmäileviä kappaleita, jotka muodostavat kiviplaneettoja. Pölyn lämpötila taas kertoo etäisyydestä, jolla se sijaitsee tähdestä. Mitä lähempänä pöly on, sitä kuumempaa se on tähden lämmityksen ansiosta.

Hieman vanhemmilta, noin 300 miljoonan vuoden ikäisiltä tähdiltä sen sijaan pölyä ei löytynyt. Tutkimukseen liittyvät havainnot tehtiin Nasan infrapuna-alueen Spitzer-avaruusteleskoopilla.

Havainnot tukevat teoreettisia malleja siitä, että Maa muodostui noin 10-50 miljoonassa vuodessa pienempien kappaleiden törmäyksistä. Muutamien satojen miljoonien vuosien ikäisten tähtien ympäriltä pölyä ei enää juurikaan löydy tähtituulen vuoksi. (Aiheesta lisää seuraavassa Tähdet ja avaruus -lehdessä)


Aiheesta lisää Nasan sivuilta (englanniksi)

Avainsanat: kiviplaneetat, Michael Meyer, Spitzer

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!