Kaukaisella planeetalla riehuu supermyrsky

Tutkijat ovat ensimmäistä kertaa havainneet supermyrskyn eksoplaneetan pinnalla. Hiilimonoksidikaasua virtaa valtavalla nopeudella jättiläisplaneetta HD209458b:n hyvin kuumalta päiväpuolelta viileämmälle yöpuolelle. Planeetta sijaitsee 150 valovuoden päässä Pegasuksen tähdistön suunnassa.

”HD209458b on paikka, jota ei todellakaan ole tarkoitettu herkkänahkaisille. Kun teimme tarkkoja mittauksia planeetan myrkyllisestä hiilimonoksidikaasusta, saimme näyttöä 5 000–10 000 kilometrin tuntinopeudella puhaltavasta supertuulesta”, kertoo tutkimusta johtanut Ignas Snellen Leidenin observatoriosta.

Nyt tutkitulla eksoplaneetalla näyttää myös olevan yhtä paljon hiiltä kuin Jupiterissa ja Saturnuksessa. Tämä viittaa siihen, että planeetat ovat syntyneet samalla tavoin.

Havainnot tehtiin ESOn VLT-teleskoopilla ja tulokset julkaistiin tällä viikolla ilmestyneessä Nature-lehdessä.

Aiheesta lisää ESOn sivuilla