Avaruudesta löytyi yksinään vaeltava planeetta

Tähtitieteilijät ovat löytäneet kohteen, jonka uskotaan olevan ilman emotähteä ajelehtiva planeetta. Kappale sijaitsee vain noin sadan valovuoden päässä maapallolta. Läheinen sijainti sekä kirkkaan tähden puuttuminen planeetan viereltä ovat mahdollistaneet sen kaasukehän tutkimisen suurella tarkkuudella.

"Planeettojen etsiminen tähtiensä ympäriltä on kuin tutkisi tulikärpästä istumassa senttimetrin etäisyydellä etäisen auton tehokkaasta ajovalosta", vertaa Philippe Delorme IPAG-instituutista Grenoblesta. "Tämä vapaasti vaeltava kohde tarjosi mahdollisuuden tutkia tulikärpästä suurella tarkkuudella ilman, että auton häikäisevät valot sekoittavat kaiken."

Vastaavia kohteita on mahdollisesti havaittu ennenkin, mutta niiden ikä on jäänyt arvoitukseksi. Siksi ei ole voitu selvittää, ovatko kappaleet todella planeettoja vai ruskeita kääpiöitä eli epäonnistuneita tähtiä. Nyt tutkittu kohde näyttää sijaitsevan nuorten tähtien virtauksessa. Jos asia varmistuu, tutkijat pystyvät laskemaan kohteen iän ja päättelemään, onko kyseessä todella yksinäinen planeetta vai epäonnistunut tähti.

"Jos kohde on synnyinjärjestelmästään ulos singottu planeetta, se loihtii mieleen hätkähdyttävän kuvan orvoista maailmoista, jotka ajelehtivat avaruuden tyhjyydessä", Delorme maalailee. Arvioiden mukaan tällaisia planeettoja saattaa olla maailmankaikkeudessa yhtä runsaasti kuin tähtiä.

Aiheesta lisää ESO