Tähdet ja avaruus -lehden uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

Opportunity nousee kraatterista

29.08.2008Mikko Suominen
Opportunity ja sen sisarmönkijä Spirit ovat vielä toiminnassa neljän ja puolen vuoden jälkeen. Yksi Spiritin pyöristä on lukkiutunut, mutta Opportunityllä on täysi liikkuvuus. On epävarmaa, miten kauan mönkijät pysyvät enää toimintakykyisinä. Kuva Nasa / JPL / Cornell University

Opportunity-marsmönkijä suuntaa takaisin ylös Victoria-kraatterista, jota se on tutkinut jo lähes vuoden ajan. Alun perin epäiltiin suuresti, pystyykö mönkijä nousemaan enää jyrkkää rinnettä ylöspäin, mutta nyt Nasa vaikuttaa toiveikkaalta.

"Mikäli Opportunityllä olisi vain viisi toimivaa pyörää kuten Spiritillä, se tuskin koskaan pääsisi pois Victoria-kraatterista", arvioi Bill Nelson Jet Propulsion Laboratorysta.

Nasan mielestä Opportunity on saanut tutkittua Victoria-kraatterissa kaiken kiinnostavan ja sen toivotaan pystyvän tekemään havaintoja vielä muualla. Mönkijä aloitti laskeutumisensa kraatteriin viime vuoden syyskuussa tutkittuaan ensin huolellisesti mahdollisia laskeutumisreittejä. Victoria-kraatteri on noin 800 metriä halkaisijaltaan ja noin 70 metriä syvä.

Lue lisää Nasan sivuilta (englanniksi)

Avainsanat: Opportunity, MER, Mars, Bill Nelsin, marskulkijat

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!