Tähdet ja avaruus -lehden uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Uutishaku
   

avainsanoista

  

koko tekstistä

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

Hayabusa-asteroidiluotain yritetään palauttaa Maahan

09.02.2009Mikko Suominen
Taiteilijan näkemys Hayabusasta ottamassa näytettä asteroidista marraskuussa 2005. Kuva Akihiro Ikeshita

Japanin avaruusjärjestö JAXA on ilmoittanut yrittävänsä vielä kerran kovaonnisen Hayabusa-luotaimen palauttamista Maahan. Mikäli kaikki sujuu hyvin, luotain palaisi maapallolle kesäkuussa 2010 asteroidinäytteen kanssa.

Hayabusa (suomeksi Muuttohaukka) laskeutui marraskuussa 2005 asteroidi Itokawalle. Sen oli tarkoitus ottaa näyte asteroidin pinnalta palautettavaksi Maahan. Tietokoneen virhetilanteen vuoksi jäi epäselväksi, onnistuiko näytteenotto vai ei.

Toinen takaisku projektille sattui joulukuussa 2005, kun luotain menetti osan polttoaineestaan vuodon vuoksi. Tällöin paluun mahdollisuus vaarantui ja hetken aikaa luotain uskottiin jo menetetyksi.

Nyt helmikuun alussa Hayabusan ionimoottori käynnistettiin uudestaan ja luotaimen suuntaus onnistuttiin vakauttamaan. Jotta paluu onnistuisi, pitäisi moottorin pystyä vielä nopeuden muutokseen 400 metriä sekunnissa, kun se on tähän mennessä kiihdyttänyt luotainta yhteensä 1,7 kilometriä sekunnissa

Lue lisää JAXAn sivuilta (englanniksi)

Avainsanat: Hayabusa, Itokawa

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansi