Tähdet ja avaruus -lehden uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

ESA ja Nasa yhdistävät voimansa marstutkimuksessa

14.12.2008Sakari Nummila
Kuvassa on ESAn tällä hetkellä kehittämä, mutta mahdollisesti yhdessä Nasan kanssa toteutettava ExoMars-kulkija. Kuva ESA / AOES Medialab

Euroopan avaruusjärjestö ESA ja Yhdysvaltojen avaruusjärjestö Nasa aikovat yhdistää voimansa marstutkimuksessa. Kalliiden marsprojektien kulujen jakaminen olisi helpotus suurissa talousvaikeuksissa painivalle Nasalle. Amerikan lainsäädäntö saattaa kuitenkin vielä estää liian läheisen yhteistyön.

Nasan tiedejohtaja Ed Weiler kertoi viime viikolla, että Nasa ja ESA ovat jo periaatetasolla sopineet yhteisten luotaimien lähettämisestä Marsiin. Jos asiat etenevät suunnitelmien mukaisesti, yhdessä rahoitettuja aluksia voisivat olla ainakin ESAn luotsaama ExoMars-kulkija sekä marsnäytteitä maapallolle tuova luotain.

New Scientist -lehden mukaan Yhdysvaltojen asevientiä säätelevää ITAR-säännöstöä on kuitenkin tähän asti käytetty tehokkaasti estämään myös avaruusalusten komponenttien sekä avaruusteknologian leviämistä. Tuleva Yhdysvaltain presidentti Barack Obama on kuitenkin luvannut arvioida sopimusta uudelleen ainakin tältä osin.

Aiheesta lisää New Scientist -lehden sivuilla (englanniksi)

Avainsanat: Barack Obama, Ed Weiler, ExoMars

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!