Tähdet ja avaruus -lehden uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

Asteroidi ei sovi aseeksi

06.11.2011Sakari Nummila
Taiteilijan näkemys Maata lähestyvästä asteroidista. Kuva ESA

Keskiviikon vastaisena yönä Kuun radan sisäpuolelta lentää poikkeuksellisen suuri asteroidi. Tämä on innoittanut asiantuntijat pohtimaan voisiko joku käyttää asteroideja sodassa.

Harvinaisuutensa takia asteroidit ovat kuitenkin kehnoja aseita. "Meillä olisi joka kahdensadan tai kolmensadan vuoden välein mahdollisuus iskeä Bagdadiin", kärjisti asteroidien torjuntaa tutkiva Rusty Schweickart Kalifornian teknillisen instituutin keskustelupaneelissa.

"Ongelma tietenkin on, että tässä ajassa Sambian avaruusohjelma on maailman johtava avaruusohjelma ja Bagdad on kaverimme", Schweickart ironisoi.

Lisäksi asteroidien ohjaaminen on ongelmallista. Pikkuplaneettaa pystyisi hidastamaan tai kiihdyttämään, ja näin törmäyskohtaa maapallolla voitaisiin säätää itä-länsisuunnassa. Schweickartin mukaan pohjois-eteläsuunnassa tähtääminen on kuitenkin käytännössä mahdotonta.

"Jos tekee mitä tahansa muuta kuin nopeuttaa tai hidastaa asteroidia, sillä ei ole lähes mitään vaikutusta", Schweickart kiteyttää. Käytännössä asteroidien tuhovaikutuksesta kiinnostunut taho joutuisi odottamaan sopivaa törmääjää paljon kauemmin kuin vain parin sadan vuoden ajan (aiheesta lisää Tähdet ja avaruus -lehdessä 1 tai 2/2012).

Uutinen ensi viikon asteroidiohituksesta

Aiheesta lisää space.com (englanniksi)

Avainsanat: Asteroidi, ohitus, NEO, Rusty Schweickart, ase

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!