Saturnuksesta renkaineen saatiin upea jättikuva

Nasa on julkaissut poikkeuksellisen otoksen Saturnuksesta. Cassini-luotain otti viereisen kuvan ollessaan planeetan varjossa, minkä ansiosta pääosaan nousevat Saturnuksen renkaat.

"Kaikista Saturnuksesta saaduista kuvista mitkään eivät ole niin erikoisia kuin planeetan varjosta otetut", kuvailee Cassinin kameratiimin johtaja Carolyn Porco.

Kuvasta paljastuvat erityisen hyvin renkaiden eri osien toisistaan poikkeavat tiheydet. Kuvassa eri tummuusasteet kertovat tiheyseroista, jotka aiheutuvat planeetan kuiden painovoimavaikutuksesta. Keskellä oleva paksu B-rengas näkyy valaistulla alueella tummana, koska se imee siroavaa valoa itseensä muita alueita enemmän. Myös planeetan varjon puolella sen paksuus erottuu selvästi.

Kuvamosaiikki koostuu 60 yksittäisestä otoksesta. Vasemmassa alalaidassa erottuu kaksi planeetan kuista, 500-kilometrinen Enceladus ja 1 060-kilometrinen Tethys. 6 700 pikseliä leveän täysikokoisen kuvan erotuskyky on 50 kilometriä pikseliä kohden.

Cassini-luotain nappasi panoraamakuvan 17. lokakuuta tehdessään 174. kierrostaan planeetan ympäri. Kuva on otettu näkyvän valon ja infrapunan aallonpituuksilla.

Aiheesta lisää Nasa (englanniksi)