Saturnuksen salamointi videokuvattiin ensi kertaa
Toisella planeetalla tapahtuneesta salamoinnista on ensimmäistä kertaa onnistuttu tekemään video. Se koottiin Cassini-avaruusluotaimen Saturnuksesta ottamista kuvista.
Salamoiden kuvaaminen oli erittäin vaikeaa Saturnuksen kirkkauden takia. Planeettaa kiertävät renkaat heijastavat auringonvaloa niin paljon, että Saturnuksen yöpuoli on tavallisesti kirkkaampi kuin maapallon yöpuoli täydenkuun aikaan.
Salamavideon kuvaamiseksi tutkijat joutuivatkin odottamaan vuosien ajan riittävän pimeää hetkeä. Sellainen koitti viime vuonna, kun planeetan renkaat olivat lähes kohtisuorassa Aurinkoa vastaan heijastaen mahdollisimman vähän valoa.
"Näkyvän valon kuvat kertovat meille paljon salamoinnista", kertoo Ulyana Dyudina Caltechista. "Nyt voimme alkaa mitata, kuinka voimakkaita nämä myrskyt ovat, missä pilvikerroksessa ne syntyvät ja miten näkyvän valon voimakkuus suhtautuu ukkosmyskyjen kokonaisvoimakkuuteen."
Video Saturnuksessa tapahtuvasta salamoinnista
Nasan video aiheesta (englanniksi)
Liity jäseneksi, saat Tähdet ja avaruus -lehden jäsenetuna
Liity jäseneksi
