Tähdet ja avaruus -lehden uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

Saturnuksen renkaista löytyi vuoristojen kokoisia epätasaisuuksia

22.09.2009Mikko Suominen
Saturnuksen renkaat ulottuvat 140 000 kilometrin etäisyydelle planeetan keskipisteestä, mutta niiden pääosien uskottiin olevan vain 10 metriä paksut. Nyt paljastui, etteivät renkaat ole niin tasaiset kuin luultiin. Kuva Nasa / JPL / Space Science Institute

Saturnuksen renkaat eivät olekaan yhtä sileät kuin luultiin. "Ajattelimme, että renkaiden taso ei olisi korkeampi kuin kaksikerroksiset talot, mutta sen sijaan näimme muureja, joiden korkeus oli enemmän kuin 3 kilometriä", selostaa Saturnusta kiertävän Cassin-luotaimen kuvausryhmän johtaja Carolyn Porco. "Näky oli todellakin kuin science fictionista."

Epätasaisuudet aiheutuvat lähinnä hyvin lähellä renkaita kiertävistä Saturnuksen kuista, jotka synnyttävät rengaskappaleisiin häiriöitä painovoimallaan. Renkaat koostuvat jääkappaleista, joiden koko vaihtelee noin senttimetristä 10 metriin.

Cassini-luotain teki nyt julkistetut mullistavat havainnot elokuussa Saturnuksen päiväntasausauksen aikaan. 15 Maan vuoden välein auringonvalo tulee Saturnukseen suoraan sivulta, jolloin renkaita varjoineen on mahdollista tutkia hyvin tarkasti.

Maan syyspäiväntasaus koittaa ensi yönä, 23. syyskuuta, kello 0.19. Silloin Aurinko siirtyy pohjoiselta taivaanpuoliskolta eteläiselle. Päivä ja yö ovat huomenna lähes yhtä pitkiä kaikkialla maapallolla.

Lue lisää Nasan sivuilta (englanniksi)

Avainsanat: Saturnus, Carolyn Porco, Cassini

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!