Tähdet ja avaruus -lehden uutiset

Tuoreimpia uutisia

Uutiskategoriat

Uutisarkisto

Uusimmat havainnot

Keskustelu

Tähdet ja avaruus -lehti

Humalistonkatu 1
00250 Helsinki

Tähtitieteellinen yhdistys URSA

Marsin Victoria-kraatterilla on märkä menneisyys

24.05.2009Mikko Suominen
Victoria-kraatterin kallioinen reuna paljasti useita asioita Opportunity-kulkijalle Marsin menneisyydestä. Kraatteri itse ei vielä ollut syntynyt silloin, kun alueella esiintyi vettä. Kuva Nasa / JPL-Caltech

Marsin Victoria-kraatterin peruskallio on tuulen ja veden muokkaama. Opportunity-kulkijan havaintoihin perustuva tutkimus esiteltiin tällä viikolla ilmestyneessä Science-lehdessä.

"Paljastuneet kalliokerrokset houkuttelivat meidät Victoria-kraatteriin", kertoo Spiritin ja Opportunityn päätutkija Steve Squyres. "Miljoonia vuosia sitten sattunut törmäys antoi meille kultaisen mahdollisuuden tutkimuksiin ja kulkijan kestävyys salli sen hyödyntämisen."

Havaintojen mukaan vettä esiintyi alueella useaan otteeseen, mutta ainoastaan vähän aikaa kerrallaan. Tapahtumista on kuitenkin kulunut jo miljardeja vuosia.

Opportunity tutki Victoria-kraatterin reunoja syyskuusta 2006 aina elokuuhun 2008 saakka. Tällä hetkellä se on ylittämässä laajaa tasankoaluetta suuntanaan vielä suurempi kraatteri.

Lue lisää Nasan sivuilta (englanniksi)

Avainsanat: Mars, Victoria-kraatteri, Steve Squyres, Opportunity, MER

Uusin lehtiTähdet ja Avaruus kansiTilaa lehti!