Mars oli kauttaaltaan elämälle sopiva planeetta

Mars oli noin neljä miljardia vuotta sitten kauttaaltaan elämälle sopiva vetinen planeetta. Ranskalaisten ja amerikkalaisten tutkijoiden löytö julkaistiin Science-lehdessä.

Tutkimuksessa käytettiin Marsia kiertävää MRO-luotainta, joka teki havaintoja Marsin pohjoisten alankojen kraattereista.

Tulokset perustuvat savimineraaleissa havaittuihin merkkeihin nestemäisestä vedestä. Aiemmin kyseisiä mineraaleja oli löydetty naapuriplaneettamme eteläisistä osista. Tämä on ensimmäinen kerta, kun vastaavia merkkejä havaittiin olevan myös pohjoisessa.

"Voimme nyt sanoa, että vesi muutti planeettaa globaalissa mittakaavassa noin neljä miljardia vuotta sitten", kertoo tutkimusta johtanut John Carter Pariisin yliopistosta.

Lukuisat aiemmat tutkimukset ovat kertoneet Marsin vetisestä menneisyydestä. Niissä kyse on kuitenkin pääosin ollut myöhempinä aikoina virranneesta vedestä, lyhyemmistä märistä jaksoista tai selvästi happamammasta tai suolaisemmasta nesteestä.

Aiheesta lisää Nasa (englanniksi)