Aurinkokunnassa oli aikoinaan viisi kaasujättiläistä

Aurinkokunnassa saattoi aikoinaan olla viisi suurta kaasuplaneettaa nykyisen neljän sijaan. Uusien tietokonesimulaatioiden mukaan ylimääräinen kaasujättiläinen olisi lentänyt tähtienväliseen avaruuteen noin 4 miljardia vuotta sitten. Tulos julkaistaan Astrophysical Journal Letters -lehdessä.

Tutkijat ovat jo vuosikymmenien ajan yrittäneet selvittää miten aurinkokuntamme on alkujaan muodostunut. Planeettojen uskotaan sijainneen aikoinaan paljon tiiviimmin ja vasta myöhemmin siirtyneen nykyisille paikoilleen. Etenkään Uranuksen ja Neptunuksen ei ajatella syntyneen nykyisillä radoillaan.

Southwest Research -instituutissa työskentelevä David Nesvorny teki 6 000 erilaista simulaatiota joko viiden tai neljän kaasuplaneetan alkuaurinkokunnasta.

Neljän kaasuplaneetan simulaatioissa vain 10 prosentissa kaikki planeetat säilyivät. Viidellä kaasuplaneetalla jopa puolessa tapauksista ylimääräinen planeetta tuli heitetyksi ulos ja lopputulos muistutti hyvin paljon nykyistä aurinkokuntaamme.

Simulaatio antoi parhaimman tuloksen silloin, kun viides kaasuplaneetta muodostui Saturnuksen ja Jupiterin väliin. (Aiheesta lisää Tähdet ja avaruus -lehdessä 8/2011 tai 1/2012)

Aiheesta julkaistu tutkimus (englanniksi)