Kyllä, galaksien välillä on tähtiä ja todennäköisesti planeettojakin. Paikallisesta galaksiryhmästä, johon Linnunratakin kuuluu, ei ole kuitenkaan löytynyt "irtotähtiä". Sen sijaan suurissa galaksijoukoissa niitä näyttää olevan. Ensimmäiset löytyvät Hubble-avaruuskaukoputkella noin vuosikymmen sitten.
Suurissa joukoissa lukuisten galaksien keskinäiset kohtaamiset irrottavat tähtiä yksittäisten galaksien laidoilta niin suuria määriä, että jokunen niistä osuu kaukoputken näkökenttäänkin. Pienissä ryhmissäkin todennäköisesti on irtotähtiä, mutta niin vähän ettei niitä ole havaittu.
On lähes varmaa, että planeettakunnat seuraavat usein tähteä, joka paiskautuu ulos galaksista. Planeettojakin siis todennäköisesti on galaksien välisessä avaruudessa. Niitä ei kuitenkaan ole vielä havaittu. Planeetat voivat toki päästä vapaaksi keskustähtensä vetovoimasta. Linnunradastakin on löytynyt muutama kohde, joita epäillään tällaisiksi villeiksi ja vapaiksi planeetoiksi.
Chris Flynn
Dosentti
Turun yliopiston Tuorlan observatorio
Lähde: Tähdet ja avaruus -lehti 1/2009


