Neptunuksen takainen Salacia-asteroidi on paljastunut puolet suuremmaksi kuin aiemmin luultiin.
Noin 600 kilometrin kokoiseksi luultu kappale on uuden mittauksen mukaan halkaisijaltaan noin 905 kilometriä, mikä tekee siitä yhden aurinkokunnan suurimmista asteroideista. Tutkimus aiheesta julkaistiin Icarus-lehdessä.
Uusi arvio perustuu avaruusteleskooppien havaintoihin. Se nostaa Salacian lähes asteroidivyöhykkeen kuninkaan Ceres-kääpiöplaneetan kokoiseksi.
Syynä aiempaan virheeseen oli, että Salacian pinta on luultua tummempi. Se heijastaa todennäköisesti vain 3-4 prosenttia auringonvalosta aiemmin arvioidun 10 prosentin sijaan. Sama virhelähde johti väärään kokoarvioon hiljattain maapallon ohittaneen asteroidin kohdalla.
Asteroidiasiantuntija Mike Brown ehti luokitella Salacian hyvin todennäköisesti kääpiöplaneetaksi jo ennen mittausvirheen paljastumista. Salaciaa suuremmaksi arvioituja asteroideja ovat Eris, Pluto, Haumea, Makemake, 2007 OR10, Sedna, 2002 TC302, Quaoar ja Orcus.
Mielenkiintoiseksi Salacian tekee myös sen kiertolainen Actaea, joka sekin on halkaisijaltaan jopa 300 kilometriä. Asteroidit kiertävät toisiaan noin 5600 kilometrin etäisyydellä. Kyseessä on lähimpänä toisiaan kiertävä tunnettu asteroidipari Neptunuksen radan ulkopuolella.
Salacia on elliptisellä radalla, joka vie sen 38-47-kertaiselle etäisyydelle Auringosta Maan kiertoetäisyyteen verrattuna.
Aiheesta lisää Planetary Society (englanniksi)
Salacian rata aurinkokunnassa (zoomaa ulospäin oletusnäkymästä)
Avainsanat: 120347 Salacia, asteroidi, kääpiöplaneetta, Actaea, Mike Brown



